Надвірнянщина - ворота Карпат  |

  Сайт працює в тестовому режимі

  |  

   Версія для людей з вадами зору

“Згорів Чорнобиль, пам’ять – не згорає”…

25.04.2020

Шановні жителі Надвірнянщини!

Двадцять шостого квітня минає 34 роки із часу коли вогонь аварії на Чорнобильській атомній електростанції обпалив українську землю та душі мільйонів громадян.

Одна з найбільших в історії людства соціально-екологічна атомна катастрофа змусила тисячі мешканців Прип’яті та сотні тисяч жителів прилеглих до зловісної станції територій покинути свої домівки, втікаючи від нищівної дії радіації. Багато було втрачено людських життів, спустошено рідної землі та й до цього часу Чорнобильське лихо продовжує забирати здоров’я майже в кожного українця.

Аварія на ЧАЕС — найбільша техногенна катастрофа за всю історію ядерної енергетики у світі, яка змінила радіаційну ситуацію, екологію, долі людей не тільки на європейському континенті, а й на всій планеті.

Час не загоїв чорнобильських ран, не стер у пам’яті важкі й героїчні події, імена мужніх добровольців — пожежників, експлуатаційного персоналу ЧАЕС, військовослужбовців, будівельників, учених, медиків, які тієї квітучої весни відправились на зустріч невідомій небезпеці, проявивши жертовність, високий патріотизм, зупиняючи ядерну катастрофу. Їх подвиг назавжди записаний до літопису людської мужності та навічно залишиться у пам’яті українського народу.

В скорботі і шані схиляємо голови перед ліквідаторами Чорнобильської катастрофи, сердечно дякуємо за мужність і відвагу, за порятовані життя та долі. Нехай Господь береже Україну від подібного лиха, а героям-ліквідаторам хочу побажати  здоров’я, достатку і злагоди в родинах, Божої ласки та опіки!

Голова районної ради            Іван Гурмак

Довідка:

О 1:23 ночі 26 квітня 1986 року на Чорнобильському реакторі №4 прогримів вибух, і кілька сотень працівників та пожежників намагалися загасити пожежу, що не припинялася протягом 10 днів. Тоді загинуло близько 50 співробітників станції і постраждали сотні рятувальників.  Реактор був повністю зруйнований і в довкілля було викинуто величезну кількість радіоактивних речовин. За потужністю радіоактивний викид у 300 разів перевищував атомне бомбардування японського міста Хіросіма. Радіоактивна хмара від аварії пронеслася над більшою частиною Європи, східною частиною США.

Визначити масштаби катастрофи та її впливу на здоров’я людей важко досі – тільки від раку, що розвинувся в результаті отриманої дози радіації, померли сотні тисяч людей. Прип’ять і навколишні села ще кілька століть будуть небезпечними для проживання.

Населення Прип’яті, яке в 1986 році становило 45 тис. осіб, повністю евакуювали протягом перших трьох днів після вибуху. Спершу керівництво УРСР та СРСР намагалося приховати масштаби трагедії, але після повідомлень зі Швеції, де на АЕС “Форсмарк” знайшли радіоактивні частинки, які приніс вітер зі сходу, та оцінки масштабів зараження, розпочалася евакуація населення із зони ураження.

Радіоактивного ураження зазнали близько 600 000 осіб, насамперед, ліквідатори катастрофи. Навколо ЧАЕС створена 30-кілометрова зона відчуження. Понад 2,5 мільйонів мешканців України страждають від захворювань внаслідок опромінення. За даними міжнародних організацій, в результаті аварії померли 60 тисяч ліквідаторів, а 165 тисяч стали інвалідами, у Європі зафіксовано 10 тисяч випадків вроджених патологій у новонароджених.

У 1993 році Міжнародне агентство з атомної енергії серед причин аварії на Чорнобильській атомній електростанції вказало на те, що реактор був неправильно спроектований і небезпечний в експлуатації, персонал не був проінформований про небезпеки, допустив ряд помилок і ненавмисно порушив існуючі інструкції, частково через відсутність інформації про небезпеку реактора.

Після найбільшої в світі ядерної катастрофи електростанція продовжувала працювати через гостру нестачу електроенергії в Україні. Остаточна зупинка електростанції сталася тільки у 2000 році.

Поширити

Last modified: 26.04.2020